Balık Yakalama Teknikleri:

Zehirli Bitkilerle Balık Avlamak:

Balık yakalamanın bir başka yolu da zehir kullanmaktır. Zehir hızlı çalışır. Aynı zamanda birden fazla balık yakalamanızı sağlar. Dünyanın sıcak bölgelerinde yetişen bazı bitkiler, soğuk kanlı hayvanları şok edici veya öldüren, ancak hayvanları yiyen kişilere zarar vermeyen bir madde olan Rotenonu içerir. Rotenone içeren aşağıdaki bitkiler, balıkları sersemletir veya öldürürler. Ülkemizde de yetişen Sütleğen gibi bitkilerde oksijeni bloke ederek balıkların sersemce su yüzeyine çıkmasını sağlar.

Sütleğen otu (Herba Euphorbiae) (Sütlüce veya Huşil ) olarak ta bilinir.

Türkiye de farklı tipleri olan bu bitkiyi keserek ve ezerek çıkardığınız sütünü durağan akarsuyuna atarsanız, balıkların 5 dakika sonra sersemlediğini görürsünüz. Kesinlikle zehirlidir. Vücudunuzla temas etmeyin. Suya karışmasına yardımcı olmak adına kadın çorabı gibi fileli ürünleri kullanabilirsiniz. Balıkları yiyenlere zehir etkin değildir.

Bunlardan Croton setigerus Akdeniz Bölgesi’nde, Juglans nigra Karadeniz Bölgesi’nde ve Phytolacca americana türü ise özellikle Kuzeybatı ve Güney Anadolu’da amatör balık avcılığında kullanılmaktadır.

Croton setigerus

                   

Juglans nigra (Kara Ceviz) 

Şekerciboyası (Phytolacca americana)

Tüm bu ürünlerle yapılan avcılık; Ülkemizde 23.05.2007 Resmi gazetede yayınlanan Denizlerde ve İç Sularda Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 37/2 Numaralı Sirküleri 11. madde 8.bendine göre yasaktır.

Tuzak Örnekleri

Karada kullanılan Tuzak örneği

Tuzaklar