Telsiz Kullanarak Hayatta KalmaDoğada, veya Deniz ortasında acil olarak yardım çağırmanız gerektiğinde, Cep telefonu çalışmadığı yerlerde, Telsizle haber vermek zorunda kalabilirsiniz. Aşağıda belirtiğimiz Uluslararası Telsiz Kodlama ve diğer bilgilerle yardım çağırmanız daha rahat olacaktır.

                                        

Kural 1: Telsiz VHF ( Very High Frequency- Çok Yüksek Frekans)  16. Kanaldan acil çağrı yapılır. Bu kanal gereksiz işgal edilmemelidir. Yardım yapıldıktan sonra normal iletişim kanalına geçilmelidir. Yaklaşık olarak denizde 20 deniz mili , karada ise yaklaşık 30 km çevrenize haber verebilirsiniz. Yatlar 72 ve 73 nolu kanallarla haberleşir. Balıkçılar ise 9 ve 77 nolu kanalları kullanır. Kanal 67 Meteroloji kanalıdır. 8. kanal sahil güvenlik tarafından kullanılır. 6. kanalda eski telsizlerde yardım kanalı olarak kullanılır.

Kural 2: Denizde ;Teknenizin batma, sualma, yan yatma, karaya oturma, yangın, Patlama, Çarpışma, Tekneyi terk etme, Hareket edememe ve sürüklenme, korsanlık, soygun, denize adam düşmesi durumunda MAYDAY ( Fransızca: Bana yardım edin.) Tehlike Çağrısı (Distress Call) yapılabilirsiniz. Doğada Hipodermi, Dehidrasyon (Vücudun susuz kalması), kazalar vb durumlarda da bu çağrıyı yapmaktan sakın çekinmeyin.

Kural 3: Çağrıyı anlaşılır ses tonu ile 1 dakika içinde yapın. Telsizin aküsünü kontrol edin. Çıkış gücü 25watt(W) da olmalıdır. Mandala bastıktan sonra örnek şu anonsu geçebilirsiniz.

Mayday, Mayday, Mayday (3 kere tekrar)

Burası Nil4, Nil4,Nil4 (Tekne adı 3 kere)

Mayday,

Burası Nil4,

Mevkiim 36 derece 53 dakika Kuzey, 28 Derece 32 dakika Doğu,

Güvertede yangın var,

Acil yardıma ihtiyacım var,

Teknede 4 kişi var, yaralı yok,

Gökova körfezinde 7 adaların önündeyiz.

Tamam.

Anonsa karşılık gelmezse 5 dakikada bir tekrarlanır.

ULUSLARASI FONETİK ALFABE
HARF KODLAMA HARF KODLAMA
A ALFA N NOVEMBER
B BRAVO O OSCAR
C CHARLIE P PAPA
D DELTA Q QUEBEC
E ECHO R ROMEO
F FOXTROT S SIERRA
G GOLF T TANGO
H HOTEL U UNIFORM
I INDIA V VICTOR
J JULIET W WHISKY
K KILO X XRAY
L LIMA Y YANKEE
M MIKE Z ZULU

Uluslararası acil durum sinyali. Acil beklemeden yardım edin. S.O.S. (Save Our Soul) Ruhlarımızı kurtarın şeklinde anlam yüklenmiştir. Ancak Bir kelimenin kısaltılması değildir. Mors da 3 kısa, 3 uzun, 3 kısa olacak şekilde tek bir karakter gibi gönderilir.